Nezvalova 1293/2A
+420 604 222 463
ordinace@gemifem.cz

Časté dotazy

Gynekologická ambulance MUDr. Petra Slezáková

Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce

 • je-li to tabletka z první poloviny plata, pokračujte dál, ale nejste chráněna
 • je-li z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout

Špiním při antikoncepci

 • jedná-li se nově nasazenou antikoncepci, vydržte, špinění v dalším cyklu přejde
 • jedná-li se o špinění poté, co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte, chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte, udělejte 7-denní ( popř. 4-denní pauzu dle typu antikoncepce ), odmenstruujte a nasaďte další plato
 • špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady, pak chráněna nejste, antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK
 • špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě, přijďte si AK vyměnit, objednávat se nemusíte

P O Z O R – špiníte-li opakovaně po styku, přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku

Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci

 • do 24 hodin po styku lze užít tabletku Postinor
 • do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle
 • do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One

Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.

Užívám anktikoncepci a chci si posunout menses

 • jedná-li se o monofázickou AK, tj. všechny tabletky mají stejnou barvu, mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy, resp si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji, např. pouze o šest, nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat
 • jedná-li se o bifázickou AK ( Gracial ) nebo trifázickou AK ( Tri-regol, Pramino ) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího
 • jedná-li o AK, kterou užíváte denně, tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři bílé, vynechám čtyři koncové bílé a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata

Ve všech uvedených případech jste chráněna.

Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses

Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace, plánujete-li tedy posun menses kvůli operaci, je potřeba menses posunout dopředu a na posun je třeba myslet minimálně měsíc předem. Norethisteron je vázán na lékařský předpis.

Není vhodné posunovat menses o více jak dva týdny, v tomto případě je také vhodné menses posunout spíše dopředu než dozadu.

Nedostala jsem menses v pravidelném termínu

Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení, které přijde v intervalu 25 – 35 dnů. Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání, je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Mám výtok z pochvy nebo svědění

Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok ( žlutý, zelený, zapáchající nebo s příměsí krve ) můžete použít volně prodejné preparáty – Rosalgin, Cyteal, Femigel, Tee tree oil, borité vaginální globule.

Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol 2% vaginální krém, Candibene comi, Gyno Pevaryl combi. Vždy je nutno použí přípravek, který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.

Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu.

Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý, přijďte ke kontrole ihned bez objednání, volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.

Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku

Ničeho se neleknu a zcela důvěřuji informaci, kterou mi podal o výsledku personál ordinace. Buněčných změn je celá řada, počínaje mírnou poruchou zrání buněk – metaplasií, která vyžaduje kontrolu za půl roku, přes ASCUS – nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců,dále L SIL – středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Před kontrolním stěrem můžete po dobu 3 měsíců užívat jakékoli antioxidanty, optimálně preparáty s indol-3-karbinolem-k posílení imunitního systému.

Závažnějším nálezem je H SIL, kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie, ev. plastika děložního čípku. Nález H SIL neznamená rakovinu děložního čípku, ale těžké dysplastické změny,které rakovině předcházejí.

Proto je vhodné si na výsledky stěrů za dva týdny po vyšetření zavolat. Jsou-li cytologické změny typu H SIL, tedy těžké dysplasie, budete o výsledku informována aktivně ( mailem, pozvánkou, telefonicky ) přímo lékařkou.

Pokud se vám nedaří dovolat, napište nám prosím mail na adresu ordinace@gemifem.cz

V pátek 10.5 má paní doktorka dovolenou, přítomna jen sestra

Z DŮVODŮ PLNÉ KAPACITY JIŽ NENABÍRÁME NOVÉ PACIENTKY

AKUTNÍ PŘÍPADY OD 7:15